Infineon Technologies IRG4BC40U
Part No.:
IRG4BC40U
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IRG4BC40U.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 160W TO220AB
Shipping
IRG4BC40U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
160 W
Switching Energy:
320µJ (on), 350µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
100 nC
Td (on/off) @ 25°C:
34ns/110ns
Test Condition:
480V, 25A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)