Infineon Technologies IRG4BC15UD-S
Part No.:
IRG4BC15UD-S
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IRG4BC15UD-S.pdf
Description:
IGBT 600V 14A 49W D2PAK
Shipping
IRG4BC15UD-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
14 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
42 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 7.8A
Power - Max:
49 W
Switching Energy:
240µJ (on), 260µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
23 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/160ns
Test Condition:
480V, 7.8A, 75Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
28 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)