KF Control IRFS-040.6-PONC2
Part No.:
IRFS-040.6-PONC2
Manufacturer:
KF Control
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M4
Datasheet:
IRFS-040.6-PONC2.pdf
Description:
PROXIMITY SENSOR IND 0.6MM
Shipping
IRFS-040.6-PONC2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KF Control
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.024" (0.6mm)
Output Type:
PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Polyamide (PA), Stainless Steel
Voltage - Supply:
10V ~ 30V
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C