Vishay Siliconix IRFBF20PBF
Part No.:
IRFBF20PBF
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IRFBF20PBF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 900V 1.7A TO220AB
Shipping
IRFBF20PBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
38 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
490 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
54W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)