Infineon Technologies IPW65R420CFDFKSA1
Part No.:
IPW65R420CFDFKSA1
Datasheet:
IPW65R420CFDFKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO247-3
Shipping
IPW65R420CFDFKSA1 Specifications
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
420mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 340µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
32 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
870 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
83.3W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)