Infineon Technologies IPW60R330P6FKSA1
Part No.:
IPW60R330P6FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IPW60R330P6FKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A TO247-3
Shipping
IPW60R330P6FKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ P6
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
330mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 370µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1010 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
93W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)