Infineon Technologies IPW60R280P6FKSA1
Part No.:
IPW60R280P6FKSA1
Datasheet:
IPW60R280P6FKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO247-3
Shipping
IPW60R280P6FKSA1 Specifications
Series:
CoolMOS™ P6
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 5.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 430µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
25.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1190 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
104W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)