Infineon Technologies IPU80R2K8CEBKMA1
Part No.:
IPU80R2K8CEBKMA1
Datasheet:
IPU80R2K8CEBKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 1.9A TO251-3
Shipping
IPU80R2K8CEBKMA1 Specifications
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.8Ohm @ 1.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 120µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
290 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
42W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)