Infineon Technologies IPU80R1K4CEAKMA1
Part No.:
IPU80R1K4CEAKMA1
Datasheet:
IPU80R1K4CEAKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 3.9A TO251-3
Shipping
IPU80R1K4CEAKMA1 Specifications
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.4Ohm @ 2.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 240µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
570 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
63W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)