Infineon Technologies IPU60R600C6BKMA1
Part No.:
IPU60R600C6BKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
IPU60R600C6BKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO251-3
Shipping
IPU60R600C6BKMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
440 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
63W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)