Infineon Technologies IPP80N04S2H4AKSA2
Part No.:
IPP80N04S2H4AKSA2
Datasheet:
IPP80N04S2H4AKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3
Shipping
IPP80N04S2H4AKSA2 Specifications
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
148 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4400 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)