Infineon Technologies IPP65R660CFDXKSA1
Part No.:
IPP65R660CFDXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP65R660CFDXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 6A TO220-3
Shipping
IPP65R660CFDXKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
660mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
615 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
62.5W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)