Infineon Technologies IPP50R299CPHKSA1
Part No.:
IPP50R299CPHKSA1
Datasheet:
IPP50R299CPHKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 550V 12A TO220-3
Shipping
IPP50R299CPHKSA1 Specifications
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
299mOhm @ 6.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 440µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
31 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1190 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
104W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)