Infineon Technologies IPP040N08NF2SAKMA1
Part No.:
IPP040N08NF2SAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP040N08NF2SAKMA1.pdf
Description:
TRENCH 40<-<100V
Shipping
IPP040N08NF2SAKMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
StrongIRFET™ 2
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
22A (Ta), 115A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 85µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
81 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3800 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.8W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)