Infineon Technologies IPI80P03P405AKSA1
Part No.:
IPI80P03P405AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
IPI80P03P405AKSA1.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 80A TO262-3
Shipping
IPI80P03P405AKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 253µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
130 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
10300 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
137W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)