Infineon Technologies IPI65R110CFDXKSA1
Part No.:
IPI65R110CFDXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
IPI65R110CFDXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 31.2A TO262-3
Shipping
IPI65R110CFDXKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
31.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
110mOhm @ 12.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 1.3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
118 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3240 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
277.8W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)