Infineon Technologies IPI50R399CPXKSA2
Part No.:
IPI50R399CPXKSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
IPI50R399CPXKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 9A TO262-3
Shipping
IPI50R399CPXKSA2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
399mOhm @ 4.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 330µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
890 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
83W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)