Infineon Technologies IPI120N08S404AKSA1
Part No.:
IPI120N08S404AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
IPI120N08S404AKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 120A TO262-3
Shipping
IPI120N08S404AKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™ T2
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.4mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 120µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
95 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6450 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
179W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)