Infineon Technologies IPI020N06NAKSA1
Part No.:
IPI020N06NAKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
IPI020N06NAKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 29A/120A TO262
Shipping
IPI020N06NAKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
29A (Ta), 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 143µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
106 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7800 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 214W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)