Infineon Technologies IPG20N04S409ATMA1
Part No.:
IPG20N04S409ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
IPG20N04S409ATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Shipping
IPG20N04S409ATMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.6mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 22µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
28nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2250pF @ 25V
Power - Max:
54W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)