Infineon Technologies IPD90N10S406ATMA1
Part No.:
IPD90N10S406ATMA1
Datasheet:
IPD90N10S406ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 90A TO252-3
Shipping
IPD90N10S406ATMA1 Specifications
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6.7mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
68 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4870 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
136W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)