Infineon Technologies IPD90N08S405ATMA1
Part No.:
IPD90N08S405ATMA1
Datasheet:
IPD90N08S405ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 90A TO252-3
Shipping
IPD90N08S405ATMA1 Specifications
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.3mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
68 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
144W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)