Infineon Technologies IPD65R650CEATMA1
Part No.:
IPD65R650CEATMA1
Datasheet:
IPD65R650CEATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 10.1A TO252-3
Shipping
IPD65R650CEATMA1 Specifications
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 210µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
440 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
86W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)