Infineon Technologies IPD60R650CEBTMA1
Part No.:
IPD60R650CEBTMA1
Datasheet:
IPD60R650CEBTMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 7A TO252-3
Shipping
IPD60R650CEBTMA1 Specifications
Series:
CoolMOS™ CE
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
440 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
82W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)