Infineon Technologies IPD60R280CFD7ATMA1
Part No.:
IPD60R280CFD7ATMA1
Datasheet:
IPD60R280CFD7ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 9A TO252-3
Shipping
IPD60R280CFD7ATMA1 Specifications
Series:
CoolMOS™ CFD7
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
807 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
51W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)