Infineon Technologies IPD50R950CEBTMA1
Part No.:
IPD50R950CEBTMA1
Datasheet:
IPD50R950CEBTMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 4.3A TO252-3
Shipping
IPD50R950CEBTMA1 Specifications
Series:
CoolMOS™ CE
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
950mOhm @ 1.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
231 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
34W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)