Infineon Technologies IPD50R399CPBTMA1
Part No.:
IPD50R399CPBTMA1
Datasheet:
IPD50R399CPBTMA1.pdf
Description:
LOW POWER_LEGACY
Shipping
IPD50R399CPBTMA1 Specifications
Series:
CoolMOS™ CP
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
399mOhm @ 4.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 330µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
890 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
83W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)