Infineon Technologies IPD50R380CEBTMA1
Part No.:
IPD50R380CEBTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD50R380CEBTMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 14.1A TO252-3
Shipping
IPD50R380CEBTMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ CE
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
14.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
380mOhm @ 3.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 260µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
24.8 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
584 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
73W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)