Infineon Technologies IPD50R280CEBTMA1
Part No.:
IPD50R280CEBTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD50R280CEBTMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 13A TO252-3
Shipping
IPD50R280CEBTMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ CE
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 4.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 350µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
32.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
773 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
92W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)