Infineon Technologies IPD11DP10NMATMA1
Part No.:
IPD11DP10NMATMA1
Datasheet:
IPD11DP10NMATMA1.pdf
Description:
TRENCH >=100V PG-TO252-3
Shipping
IPD11DP10NMATMA1 Specifications
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.4A (Ta), 22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
111mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
74 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3200 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 125W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)