Infineon Technologies IPD100N06S403ATMA1
Part No.:
IPD100N06S403ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD100N06S403ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 100A TO252-3-11
Shipping
IPD100N06S403ATMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
128 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
10400 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)