Infineon Technologies IPD096N08N3GATMA1
Part No.:
IPD096N08N3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD096N08N3GATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 73A TO252-3
Shipping
IPD096N08N3GATMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
73A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9.6mOhm @ 46A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 46µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2410 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)