Infineon Technologies IPB65R190C7ATMA2
Part No.:
IPB65R190C7ATMA2
Datasheet:
IPB65R190C7ATMA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 13A TO263-3
Shipping
IPB65R190C7ATMA2 Specifications
Series:
CoolMOS™ C7
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 5.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 290µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1150 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
72W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)