Infineon Technologies IPB65R125C7ATMA1
Part No.:
IPB65R125C7ATMA1
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB65R125C7ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 18A D2PAK
Shipping
IPB65R125C7ATMA1 Specifications
Series:
CoolMOS™ C7
Package/Case:
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
125mOhm @ 8.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 440µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1670 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
101W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)