Infineon Technologies IPB45P03P4L11ATMA1
Part No.:
IPB45P03P4L11ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB45P03P4L11ATMA1.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 45A TO263-3
Shipping
IPB45P03P4L11ATMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10.8mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 85µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
55 nC @ 10 V
Vgs (Max):
+5V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3770 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
58W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)