Infineon Technologies IPB120N04S404ATMA1
Part No.:
IPB120N04S404ATMA1
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB120N04S404ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Shipping
IPB120N04S404ATMA1 Specifications
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.6mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
55 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4100 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
79W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)