Infineon Technologies IPB054N08N3GATMA1
Part No.:
IPB054N08N3GATMA1
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB054N08N3GATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 80A D2PAK
Shipping
IPB054N08N3GATMA1 Specifications
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Product Status:
Last Time Buy
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
69 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4750 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)