Infineon Technologies IPB039N10N3GATMA1
Part No.:
IPB039N10N3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab)
Datasheet:
IPB039N10N3GATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 160A TO263-7
Shipping
IPB039N10N3GATMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 160µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
117 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8410 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
214W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)