Infineon Technologies IPB018N06NF2SATMA1
Part No.:
IPB018N06NF2SATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB018N06NF2SATMA1.pdf
Description:
TRENCH 40<-<100V
Shipping
IPB018N06NF2SATMA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
StrongIRFET™2
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
34A (Ta), 187A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.8mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.3V @ 129µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
162 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7300 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.8W (Ta), 188W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)