Infineon Technologies IPAN60R360PFD7SXKSA1
Part No.:
IPAN60R360PFD7SXKSA1
Datasheet:
IPAN60R360PFD7SXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 10A TO220
Shipping
IPAN60R360PFD7SXKSA1 Specifications
Series:
CoolMOS™PFD7
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
360mOhm @ 2.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 140µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
534 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
23W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)