Infineon Technologies IPA95R1K2P7XKSA1
Part No.:
IPA95R1K2P7XKSA1
Datasheet:
IPA95R1K2P7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 950V 6A TO220
Shipping
IPA95R1K2P7XKSA1 Specifications
Series:
CoolMOS™ P7
Drain to Source Voltage (Vdss):
950 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.2Ohm @ 2.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 140µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
478 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
27W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)