Infineon Technologies IPA80R650CEXKSA2
Part No.:
IPA80R650CEXKSA2
Datasheet:
IPA80R650CEXKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 8A TO220-3F
Shipping
IPA80R650CEXKSA2 Specifications
Series:
CoolMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 5.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 470µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
45 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1100 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
33W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)