Infineon Technologies IPA80R600P7XKSA1
Part No.:
IPA80R600P7XKSA1
Datasheet:
IPA80R600P7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CHANNEL 800V 8A TO220
Shipping
IPA80R600P7XKSA1 Specifications
Series:
CoolMOS™ P7
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 170µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
570 pF @ 500 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
28W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)