Infineon Technologies IPA80R460CEXKSA1
Part No.:
IPA80R460CEXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IPA80R460CEXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 5A TO220
Shipping
IPA80R460CEXKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ CE
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
460mOhm @ 7.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 680µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
64 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1600 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
34W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)