Infineon Technologies IPA60R600P7SXKSA1
Part No.:
IPA60R600P7SXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IPA60R600P7SXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 6A TO220
Shipping
IPA60R600P7SXKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ P7
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 1.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 80µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
9 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
363 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
21W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)