IRISO USA Inc. IMSA-13103S-10A
Part No.:
IMSA-13103S-10A
Manufacturer:
IRISO USA Inc.
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
IMSA-13103S-10A.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Shipping
IMSA-13103S-10A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IRISO USA Inc.
Series:
13103S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
10
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Locking Ramp
Color:
Black
Features:
Retainer
Insulation Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C