3M IMCSN-2000-48A
Part No.:
IMCSN-2000-48A
Manufacturer:
3M
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
IMCSN-2000-48A.pdf
Description:
HEATSHRINK 2" X 4' BLACK
Shipping
IMCSN-2000-48A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
IMCSN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
3 to 1
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
2.000" (50.80mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.750" (19.05mm)
Recovered Wall Thickness:
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Adhesive Lined
Color:
Black
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
Storage/Refrigeration Temperature:
104°F (40°C)