Delta Electronics IMA-S1000-12-YYPLI
Part No.:
IMA-S1000-12-YYPLI
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
IMA-S1000-12-YYPLI.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
Shipping
IMA-S1000-12-YYPLI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
IMA-1000 (1000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 275 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
84 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1000W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.25" L x 5.00" W x 1.60" H (209.6mm x 127.0mm x 40.6mm)