JAE Electronics IL-S-15S-S2C2
Part No.:
IL-S-15S-S2C2
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
IL-S-15S-S2C2.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 15POS 2.00MM
Shipping
IL-S-15S-S2C2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
IL-S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
15
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Color:
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C