Infineon Technologies IHW15T120FKSA1
Part No.:
IHW15T120FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IHW15T120FKSA1.pdf
Description:
IGBT 1200V 30A 113W TO247-3
Shipping
IHW15T120FKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 15A
Power - Max:
113 W
Switching Energy:
2.7mJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
85 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/520ns
Test Condition:
600V, 15A, 56Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
140 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)